Mate, ale silne

Trudno przewidzieć, jakie produkty spożywcze mogą okazać się przydatne i skuteczne w walce z cholesterolem. Tak właśnie jest z nasionami lnu. Włók­na pokarmowe i kwasy tłuszczowe, występujące w tych niedocenianych na­sionach, mogą sprawować kontrolę nad cholesterolem.

Nasiona lnu, czyli siemię lniane jest bardzo bogate we włókna rozpusz­czalne – substancje obecne w owocach i warzywach – i zdolne obniżyć poziom LDL-cholesterolu we krwi. A poza tym zawiera dużo kwasu linolenowego – występującego także w oleju rzepakowym kwasu wielonienasyconego o wła­ściwościach podobnych do wielonienasyconych kwasów omega-3.

Badania nad znaczeniem siemienia lnianego w diecie prowadzono przez wiele lat i zgromadzono wiele interesujących faktów.

Najprostszą drogą korzystania z dobrodziejstw siemienia jest dodawanie go do wypiekanego w domu chleba.

W pierwszych przeprowadzonych w USA badaniach 15 kobiet i mężczyzn o podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi (ponad 240 mg/ 100 ml) spożywali oni 3 kromki chleba wypiekanego z dodatkiem ziaren lnu (len stanowił 10% masy chleba). Dodatkowo badani jedli 15 g siemienia dziennie. Po 3 miesiącach poziom cholesterolu całkowitego we krwi zmniejszył się śred­nio o 18 mg/100 ml, a LDL-cholesterolu o 19mg/100 ml (z 190 do 171 mg/ 100 ml).

W następnych badaniach 13 osób z umiarkowanie podwyższonym pozio­mem cholesterolu zjadało 6 kromek chleba z mąki pszennej lub tyle samo kromek chleba wypiekanego z dodatkiem 30% siemienia. Po 6 tygodniach okazało się, że chleb z dodatkiem nasion lnu spowodował o 10% spadek poziomu cholesterolu całkowitego we krwi z 223 do 201 mg/100 ml, a LDL-cholesterolu z 162 do 133 mg/100 ml, czyli o 18%. Tak znaczny spadek poziomu LDL-cholesterolu zmniejsza ryzyko chorób serca aż o 30-40%. Na­tomiast u osób, które spożywały chleb pszenny, poziom cholesterolu całkowitego zmniejszył się zaledwie o 6%.

Badania przeprowadzone w Kanadzie wykazały, że dodatek siemienia (do chleba, płatków zbożowych, jogurtu, soków czy zup) po miesiącu spowodo­wał spadek poziomu cholesterolu całkowitego o 9%, a LDL-cholesterolu o 18%, a poziom HDL-cholesterolu pozostał bez zmian.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.