Alarm dla naczyń krwionośnych

Wiele danych naukowych wskazuje, że palenie tytoniu nie tylko niszczy płuca, ale także naczynia krwionośne. Palenie przyspiesza proces twardnienia ścian tętnic i powoduje odkładanie się złogów tłuszczu na ich ściankach wewnętrznych (czyli powoduje miażdżycę). Dodatkowo, palenie tytoniu zwiększa zawartość tlenku węgla we krwi, trującego gazu, który zmniejsza zawartość tlenu w komórkach, uszkadza wewnętrzne ściany tętnic i ułatwia przenikanie do nich tłuszczu z krwi.

Porównanie wyników wielu badań nad wpływem palenia tytoniu na po­ziom cholesterolu we krwi pozwoliło stwierdzić, że palacze mają znacząco wyższy poziom cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu i trój glicerydów, a także niższy poziom HDL-cholesterolu w porównaniu z niepalącymi.

Bardziej szczegółowe badania wykazały, że u palaczy jest dramatycznie zmniejszona aktywność enzymu acylotransferazy lecytyna: cholesterol (tzw. LCAT), odpowiedzialnego za usuwanie cholesterolu z organizmu. Enzym ten jest niezbędny do przekształcenia wolnego cholesterolu znajdującego się w komórkach w HDL-cholesterol, a następnie zmetabolizowania w wątrobie. Tak więc palenie tytoniu uderza w nasz organizm z dwóch stroń – obniża aktywność LCAT i zmniejsza poziom HDL-cholesterolu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.