Olej rybny w kapsułkach: czy warto?

Czy można walczyć z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, stosując gotowe preparaty zawierające olej rybny?

I tak, i nie. Niektóre badania naukowe sugerują, że podawanie oleju w kapsułkach może być korzystne dla naszego organizmu. U 2030 mężczyzn w wieku ponad 70 lat, którzy przebyli zawał serca, wykazano, że tak podawa­nie preparatów oleju rybnego (3 razy dziennie po 0,5 g) jak i spożywanie 2 razy w tygodniu ryb (łososia, makreli, sardynek) spowodowało zmniejsze­nie ryzyka zgonu o 29% w czasie 2 lat badań.

Wielu lekarzy uważa, że ciągle jest za mało danych, aby z całą pewnością potwierdzić zależność między podawaniem oleju rybnego w kapsułkach a schorzeniami serca. Wydaje się, że gotowe preparaty mogą obniżyć poziom trójglicerydów we krwi u osób z wysokim ich poziomem. Ale nie wykazano wpływu tych preparatów na poziom LDL-cholesterolu.

Poza tym, oceniając jakość niektórych preparatów, naukowcy wykazali, że nie zawierają one wystarczającej ilości witaminy E, która zapewnia trwałość kwasów wielonienasyconych.

Jak więc należy postępować? Najprostszą drogą dostarczenia organizmowi substancji odżywczych jest właściwa dieta, bo do wykorzystywania składni­ków pokarmowych jesteśmy najlepiej przystosowani.

Jeśli jednak chcemy uzupełniać kwasy omega-3, najlepiej zasięgnąć porady lekarza – za duże dawki oleju z ryb mogą być przyczyną krwawień czy udaru mózgu. Dlatego konsultacja z lekarzem jest niezbędna.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.