Chcecie być wegetarianami?

Dieta wegetariańska nie oznacza, że jest to dieta automatycznie zdrowa. Pizza, chrupki ziemniaczane i placek czekoladowy na pewno zadowolą nasze podniebienie, ale nie zaspokoją zapotrzebowania organizmu na witaminy i minerały. Nieco dalej podajemy, jak właściwie odżywiać się bez tłuszczu i cholesterolu.

Jeśli dieta wegetariańska, którą wybierzemy, dopuszcza spożywanie nabia­łu, kupujmy produkty o niewielkiej zawartości tłuszczu lub beztłuszczowe. Pełne mleko i jego przetwory mogą tylko spowodować wzrost poziomu cho­lesterolu we krwi.

W restauracjach i barach zamawiajmy dania przygotowywane bez tłuszczu lub z niewielką jego ilością. W restauracjach włoskich potrawy z makaronu mogą zawierać aż 4 łyżeczki masła w jednej porcji.

Ale najważniejsze jest to, aby dieta wegetariańska zawierała odpowiednie ilości podstawowych składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjono­wania organizmu. A może być ona uboga w białko, witaminę B]2, żelazo, cynk i wapń.

Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy dowiedzieć się, jak zapewnić or­ganizmowi to, co jest mu niezbędne.

  • Jeśli całkowicie zrezygnujesz z mięsa, możesz być zagrożony ryzykiem niedoboru białka i witaminy B12. I wtedy musisz pamiętać o produktach roślinnych bogatych w białko – fasoli, grochu czy orzechach.

Powinieneś także jeść płatki zbożowe wzbogacone w witaminę B12 (obecną w produktach zwierzęcych). Jeżeli zrezygnujesz tylko z mięsa, a spożywasz jaja i produkty mleczne, zagrożenie deficytem witaminy B12 jest mniejsze.

  • Rezygnując z mięsa, tracimy źródło żelaza, cynku i wapnia. Wtedy, aby twój organizm otrzymywał wszystko, co jest mu niezbędne, musisz uzupełniać dietę tofu, fasolą, grochem i pić sok pomarańczowy wzbo­gacony w wapń.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.